Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül;

Akif, İstiklal Marşı’nın Sözlerini, Yüce Duygularla Yazmıştır..!

İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü dolayısıyla, basın açıklaması yayınlayan Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül İstiklal Marşımızın, Türk ulusunun varoluş mücadelesinin simgesi olduğunu belirtti.

Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, “Mehmet Âkif Ersoy, yüce duygularla kaleme aldığı İstiklâl Marşı’nın güftesini, şiirlerini topladığı Safahat’a dahil etmemiş ve bu şiirin Türk Milleti’nin eseri olduğunu ifade etmişti. O günlerde yaşanan bu gelişmeler, İstiklal Marşının yüce duygularla kaleme alındığının göstergesidir diyerek, bu anlamlı günde milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve vatan savunması uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, rahmetle ve minnetle andığını belirten  Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, 99 yıl önce 12 Mart 1921’de kabul edilen ve bağımsızlık aşkının, vatan ve bayrak sevgisinin vurgulandığı İstiklal Marşımızla, ülkenin her köşesine bağımsızlık güvercinlerinin uçurulduğu ve kurtuluş umudunun filizlenmesiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde emperyalist güçlere karşı verilen mücadelelerle, milletimiz bir taraftan da Cumhuriyetimizin temellerini atmıştır.

Yaşanılan onca soruna ve baskılara rağmen küllerinden doğan Gazi Meclis’imizin buram buram milli irade kokan duvarlarında yankılanarak okunan bu marş, ülkemize göz diken ve hain emellerini gerçekleştirmek isteyen düşmanlarımıza, bağımsızlığımıza olan inancımızı haykırmıştır.

Bu vesileyle İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve vatan savunması uğrunda, canlarını korkusuzca feda eden şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, rahmet ve minnetle anıyorum”. İfadelerini kullandı.