1920 yılında yaptırılan Meryem Ana Kilisesi ve Manastırı’nda sadece yaz aylarında ibadet yapılmaktadır. İskenderun Latin Katolik Kilisesine bağlı olarak faaliyet gösteren bu kilise 15 Ağustos’ta Meryem Ana’nın göğe yükselmesine adanmıştır.)
Sogukoluk Katolik Kilisesi’nin arsası 1946 tarihinde satın alınmıştır. Arazi 879 m dır. 1986’ya kadar sadece kilise binası ve binanın yanında ki 3 odadan oluşan bir yapıdan ibaretti. 1986’da kilisenin etrafındaki bahçede 3 katli bir misafirhane inşa edilmeye başlandı. 2002 yılında 2 kat ilave edilmiş ve evin içine kalorifer tesisatı ve asansör koyulmuştur.
2001 yılına kadar kilisede her hafta Pazar günü Ayin yapılıyordu. 2002–2004 yılları arasında tadilat ve yeni inşaatın devam etmesi nedeniyle kilise kapalı kaldı ve ondan sonra sadece grup geldiği zaman ya da cemaatin isteğine göre İskenderun Katolik Kilisesinden bir Rahip Ayin yapmak için Sogukoluk’a gidilir. Genelde her yıl 15 ağustos’ta Meryem Ana Bayramı nedeni ile Kilisede Ayin yapılacaktır.
Kilisede 35 kişilik konaklama imkânı var. Genel olarak kilise aileler, gençler ya da çocukların tatili için kullanmaktadır. Bazen yurt dışından gelen gruplar istirahat etmek için bu harika yerde kalmayı tercih ediyorlar. Kilisede jeneratör, asansör ve kalorifer mevcuttur. Tek kişilik ve çift kişilik odalar bulunmaktadır. Mevcut 28 odadan 15’i banyoludur. Kilisede 2 büyük mutfak, büyük bir yemekhane ve 2 büyük salon mevcuttur.