Belen Belediye Başkanı Adnan VURUCU, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Hatay, Belen ve tüm İslam âleminin bayramını kutladı.

Başkan Vurucu yayımladığı mesajda; kıymetli hemşerilerim, Kurban Bayramınızı en kalbi duygularımla tebrik ediyor, Rabbime bu yılda böylesine mübarek bir bayramı bizlere gösterdiği için şükürlerimi sunuyorum.

Mübarek Kurban Bayramın öncelikle tüm Belen ve Hatay halkına, milletimize, tüm İslam âlemine ve tüm insanlığına hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bildiğiniz üzere, kurban kesmek Müslümanlığa farz düşmüş bir ibadet olup, önce ihtiyaç sahibi kardeşlerimizle paylaşmamız buyrulmuştur. Bizde emredildiği gibi önce muhtaç kardeşlerimizi düşünüp, onları sevindirmeyi görev bilmeliyiz.

Sevgili kardeşlerim; bayramlar sevincin, mutluluğun, paylaşmanın ve kucaklaşmanın en yoğun yaşandığı günlerdir. Dilerim ki yaklaşan bu Kurban Bayramı, bizleri ülkece daha  bütün, birbirimize sımsıkı kenetlendiğimiz günlere götürür. Ülkemiz tarihi boyunca bir çok badire atlatmış ve en yakın tarihte de 15 Temmuz gibi Hain bir darbeyi bu ülkenin şanına yaraşır bir şekilde def etmiştir. Ancak hala artçı sarsıntıları ülkemizi rahatsız etmektedir. Allah’tan bu  milleti ve onun evlatlarını bu hainlerden koruyup, yaklaşan Kurban Bayramı hürmetine kollar ve birbirine yaklaştırmasını, şimdi olduğundan daha sıkı bir kenetlenmeye götürmesini temenni ediyorum. Hemşerilerim; Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu diri tutar, toplum adaletinin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Zengine malını Allah’ın rızası, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Bu mübarek Bayram kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Hac suresinde şu şekilde anlatılmıştır;

“Biz, her ümmete (Kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah’ın adını ansınlar diye kurban kesmeyi gerekli kıldık. İmdi, İlahınız, bir tek İlah’tır. Öyle ise, O’na teslim olun. (Ey Muhammed!) O ihlâslı ve mütevazı insanları müjdele!” (Hac 22/34)

İşte bizde bu sure ışığında Kurban Bayramına kavuşup kurbanlarımıza Allah’ın huzuruna sunacağız.. Bu vesile ile kutlayacağımız Kurban Bayramımızın, tüm İslam âlemine ve insanlığa, huzur mutluluk ve refah getirsin.” İfadelerini kullandı.