Milli Eğitim Bakanlığınca Türkiye’de 6 pilot ilde uygulanacak olan “Öğretmenler Tarihi Mekânda Buluşuyor” projesi Belen’de gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığınca 24 Kasım Öğretmen Günü dolayısıyla ülke genelinde 6 pilot ilde uygulanacak olan “Öğretmenler Tarihi Mekânda Buluşuyor” projesi 21 Kasım’da Belen’de Kanuni Sultan Süleyman Kervansarayı’nda Belen İlçe Milli Eğitim, Belen Belediyesi ve Belen Kaymakamlığı işbirliğinde gerçekleştirildi. Programa Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu’nun ilçe dışında olmasından dolayı Belediye Başkan Yardımcısı Uğur Kurt, Belen Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan, Siyasi Parti Temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda Öğretmen ve vatandaşlar katıldı.

Bahçeşehir Kolejinin Öğretmenleri tarafından hazırlanan müzik dinletisiyle başlayan program İlçe genelinde dereceye giren öğretmen ve öğrencilerin resim sergilerinin gezilmesiyle devam etti. Serginin ardından konuşan Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın “Öğretmenlik mesleğinin kutsallığına dikkat çekerek, eğitim hizmetinin saygıdeğer icraatçıları öğretmenlerimiz çocuklarımıza doğru eğitim vererek onları vatana millete hayırlı olmalarını sağlıyorsunuz. Bir milletin yükselmesi hiç şüphe yok ki o insanların eğitim düzeyiyle anlaşılır. Geleceğin asıl sahibi olan gençlerin kendilerini bulduğu hayat yolunda ışık olan öğretmenlerimize teşekkür ederek 24 Kasım Öğretmenler Günlerini tebrik etti”. Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan’nın da açıklamada bulunduğu programda Milli eğitim Bakanlığının başlatmış olduğu “Öğretmenler Tarihi Mekânda Buluşuyor” projesinden bahsederek Türkiye Geneli seçilen 6 pilot il içinde olan Hatay’da, Belen’de de tarihi mekân olarak Kanuni Sultan Süleyman Kervansarayı’nın seçilmiş olmasından duyduğu mutluluğu dile getirirken katılım sağlayan tüm öğretmenlere teşekkür etti.

Kanuni Sultan Süleyman Kervansarayı’nda düzenlenen programın ardından Belen Belediyesi tarafından İlçe de görev yapan tüm öğretmenlere Göçmen Restoranda verilen yemeğe katılarak 24 Kasım Öğretmenler Günü üzerine bir konuşma yapan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, kıymetli Öğretmenlerimiz 24 Kasım Öğretmenler gününe özel düzenlenen yemek programımıza hepiniz hoş geldiniz diyor ve sizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Türk eğitim dünyasına en önemli katkıları sağlamış Atatürk’ün ilk kez Türk Alfabesini tanıtırken çekilmiş olan ve hepimizin hafızalarında yer edinmiş fotoğrafında kara tahtaya harfleri yazarken geleceğin temelleri atılmıştır. Sizler yarınların doktorlarını, mühendislerini, başbakanlarını, cumhurbaşkanlarını verdiğiniz eğitimle oralara getirmiş kutsal bir mesleği yerine getiriyorsunuz.

Bugüne gelirsek, yarının yegâne sahibi gençlerimizin yol göstericisi olan Öğretmenlerimiz sayesinde, çocuklarımızın ve gençlerimizin yarınlarında öz benliklerini bulması, doğru yolda ilerlemesi ve sonunda sağlam adımlar atmayı öğrenmiş, kendinin farkında ve ülkesi için çabalayan bir birey haline dönüşmesi sürecinde şüphesiz ki en önemli yapı taşı olmuşlardır.

Okulun ilk gününden tutunda son gününe kadar, neredeyse yaşam boyu yetecek bilgiler öğreten, bir çocuğun karakter ve kişiliğinin oluşması için var gücüyle çabalayan, ülkemizin dört bir köşesinde işini sevgiyle yapan ve bundan asla şikâyet etmeyen eli öpülesi emektar öğretmenlerimize Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından söylenmiş ‘Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır’ yada Hz. Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözü ile öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu kutsal mesleği yapmaya gönül vermiş tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü en içten duygularımla kutluyor ve tebrik ediyorum”. Şeklinde konuştu.

Yemeğin ardından öğretmenlerle sohbet eden Başkan Vurucu katıldıkları için teşekkürlerini iletti.