Gençlik ve Spor Bakanlığı, İskenderun Gençlik Merkezi, Belen Kaymakamlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Belen Belediyemizin organize ettiği “SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA YÜRÜYÜŞÜ” bu yıl GENÇLİK ŞÜHEDANIN İZİNDE” sloganıyla beşincisi düzenlendi.

Allahu Ekber Dağlarında soğuktan donarak şehit olan 90 bin vatan kahramanının aziz hatıralarının yad edildiği yürüyüş, bu gün saat 11.00’de Belen Atik yol ayrımından başlayıp Radar mevkiine doğru 1 km boyunca devam etti.

Yürüyüşe; Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Hatay Vali Yardımcısı Ahmet Tetikoğlu, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belen İlçe Emniyet Amiri Baş Komiser Mehmet Karcı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl ve İlçe Müdürlüğü yetkilileri, Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur, Ak Parti Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder, İskenderun Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Keskin, sivil toplum kuruluşları ve geniş bir halk katılımıyla yapıldı. Yol buyunca Sarıkamış Türküsü başta olmak üzere kahramanlık destanını anlatan türküler eşliğinde yürüyen Kortejin yürüyüşü tören alanında, günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmalar, okunan Kuran-ı Kerim Tilaveti ve dualar taçlandırdı. Belediye Başkanı Adnan Vurucu ve akabinde Hatay Milletvekili Orhan Karasayar’ın konuşmasının ardından İskenderun Gençlik Merkezi Üyeleri tarafından şiirler ve Sarıkamış türküleri okundu. Törende ki katılımcılara çorba, tatlı ve çay ikram edilen törenin bitiminde ise günün anlam ve önemine istinaden çam fidanları, protokol tarafından toprağa ekildi.

Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu

TARİHE SIĞMAYAN DESTANIN ADI: SARIKAMIŞ

Belediye Başkanı Adnan Vurucu, günün önemine istinaden yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi.

Bu yıl “GENÇLİK ŞÜHEDANIN İZİNDE” sloganıyla beşincisini düzenlediğimiz “SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA YÜRÜYÜŞÜ” ne hoş geldiniz.

Bundan 103 yıl önce Başkumandan vekili Enver Paşanın, Kars’ı Ruslardan geri almak için kişisel ihtirasları uğruna, Yemen çöllerinden getirilen ve üzerlerinde yazlık kıyafetleri ve emre itaat duygularıyla ölümü hiçe sayan, kahraman Mehmetçiklerimiz, düşmana değil kara kışa yenik düştükleri yerdir Sarıkamış.

Sarıkamış; Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan asil milletimizin, cenk etmeden – 45 derece dondurucu soğukta, düşmana karşı durmanın ve geri dönmeyi düşünmeyenlerin öteki adıdır.

Bu vatan için toprağa düşen şehidimizin kanının her damlası paha biçilemez bir değer taşıyor. Mehmedimiz, Çanakkale’de, Yemen’de, Galiçya’da, Kutül Amare’de ve vatan toprağını kutsal saydığımız her cephede, sırtını düşman kurşununa hiçbir zaman dönmemiş ve al kanıyla kahramanlık destanları yazmıştır. Şehitlerimizin al kanlarıyla yazdığı kahramanlık destanı Sarıkamış’ta Ak destana dönüşmüştür.

Kurmay subay Şerif bey Sarıkamış kitabında şöyle anlatıyor, “Yol kenarında karların içinde çömelmiş bir asker, bir yığın karı kollarıyla kucaklamış, titreyerek feryat ederek dişleri ile kemiriyordu.

Rus Kafkas ordusu kurmay vekili ise Sarıkamışta gördüklerini şöyle anlatır.

“İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman mavzerleriyle nişan almışlar. Tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar…

  1. sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki kainattan hırslarını almak istiyor gibiler öylesine kaskatı kesilmişler…

Ve sağ başta Binbaşı Nihat dimdik ayakta, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda, Allahu Ekber dağlarındaki son Türk Müfrezesini teslim alamadım. Bizden çok evvel Allahlarına teslim olmuşlardı”

Son olarak da 15 Temmuz’da aklını dış güçlere ipotek eden iç hainlere karşı vatan toprağını kutsal sayan kahraman halkımız, yapılan hain darbe girişimine göğsünü siper ederek FETÖ ve uzantılarına gereken cevabı vermiştir.

Ey Amerika, ey Almanya, ey İngiltere ve içimizdeki hainleri besleyen tüm devletler, sizler Türk milletinin tarihini iyi öğrenin öğrenin ki bu millet ezanı, namusu, bayrağı ve vatanı için gözünü kırpmadan canını vermiştir ve vermeye de devam edecektir.

103 yıl önce Sarıkamış Allahu Ekber Dağlarında kar kış demeden vatan savunması için soğuktan donarak şehit olan 90 bin vatan kahramanının aziz hatıraları dünya durdukça duracak ve gelecek nesillere örnek olacaktır.

Osmanlı Devleti tarihinin en acı olaylarından biri olan Sarıkamış Harekatı’nı anlatan SARIKAMIŞ TÜRKÜSÜ’NÜN dizelerini yol boyunca dinledik. Bu anlam yüklü dizeleri bu gün iliklerimizde, yüreklerimizde hissediyoruz.

‘Sarıkamış üstünde kar, kar altında Memedim yatar. Gülüm donmuş, kara dönmüş, gören sanmış yarin sarar, kimi Yemen, kimi Harput üzerinde ince çaput. Avut yiğit, gönlün avut, yar sarmazsa, Mevla’m sarar.’

Sarıkamış kışının, Allahu Ekber Dağı ayazının ne demek olduğunu bu sözler bir nebze de olsa bizlere anlatmaya yetiyor.

Milli ve manevi değerleri pekiştirmek için yapılacak “Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ne katılımın bundan önceki yıllara göre çok fazla olmasının haklı gururunu yaşıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, gelecek nesillerimize bu şanlı tarihi anlatmak, milli birlik ve beraberlik bilincini gelecek kuşaklara aktarma konusunda üzerimize düşen vazifemizi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Şehitlerimiz bizden dua bekliyor.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Tüm Şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden Gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları Şad olsun, diyerek. Konuşmasını bitirdi.