Belen Belediyesi tarafından hazırlanan ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) 2016 yılı Teknik Destek Programı kapsamında sunulan, teknik destek projesi, DOĞAKA tarafından onaylandı.

Belen Belediyesi DOĞAKA desteği ile “Erasmus Proje Yazma Eğitimi” kapsamında düzenlenecek eğitim ile ilgili eksikliklerin giderilmesi ve proje yazma konusunda kurum bünyesinde çalışan personelin bilgi düzeylerinin arttırılması, proje kapsamında verilecek eğitimlerle hedefleniyor.

Erasmus Proje Yazma Eğitimi” ile Belen Belediyesi, kurumsal kapasitesini güçlendirmeyi hedefliyor. Projelerden kurumsal olarak faydalanmanın da kapılarını aralayacak olan “Erasmus Proje Yazma Eğitimi” ile Belen Belediyesi daha çağdaş, daha verimli, daha geniş bir vizyona ulaşacak.

Teknik destek programı kapsamında Proje biriminde ve ilgili birimlerde çalışan personele Erasmus Programı ve proje yazma Avrupa’dan ortak bulunan ve benzeri eğitimler verilecektir.  Günde 6 saat olmak üzere beş günde toplam 30 saatlik yoğunlaştırılmış Erasmus proje yazma eğitimi verilecektir. Bu personeller eğitim sonrasında sık sık Çalıştay yaparak Erasmus programını başta Belen ilçesindeki okullar olmak üzere tüm Hatay genelinde yayacaktır.

Erasmus projeleri; bireylerin öğrenme hareketliliği bireylere beceri geliştirme istihdam arttırma ve kültürel farkındalık kazandırma, fırsatları sunmasının yanı sıra, kurumların, öğrenci ve personeline iş tecrübesi, staj, işbaşı eğitimi, eğitim ve öğretmenlik yapma fırsatı da sunmayı hedefliyor.

Güçlendirilmiş istihdam edilebilirlik ve kariyerde ilerleme beklentileri arıtılmış girişim ve girişimcilik ruhu, kişisel gelişimin ve özgüvenin arttırılması, yabancı dil yeterliliklerinin arttırılması, güçlendirilmiş kültürlerarası farkındalığın arttırılmasının yanı sıra; aktif toplumsal katılım arttırılması, Avrupa projelerine ve Avrupa Birliği değerlerine karşı farkındalığın arttırılması, yurt dışında geçirilen hareketlilik dönemi sonrasında, gelecekteki Örgün/Yaygın eğitim veya öğretimlerde yer almaya yönelik motivasyonun arttırılması gibi avantajları da sunacak.