Peygamber efendimizin (S.A.V.) Mekke’den Medine’ye hicretin esas alınarak, Hz. Ömer (R.A.) tarafından hicri takvim uygulamasının başlatıldığı gün olduğunu anımsatan Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Muharrem ayının İslam tarihimizde önemli yeri olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Peygamberimiz Hz. Muhammet’in (S.A.V) Mekke’den Medine’ye hicreti ile karalık bir çağdan aydınlık bir çağın başlamasına vesile olmuştur.  Hicrî takvimde yılbaşı olan, ay olarak da ilk İslam muhacirlerinin ve Peygamber (S.A.V)  Efendimizin hicret ettiği Muharrem ayı, kameri aylar içerisinde çok anlamlı bir yere sahiptir.

Kuran-ı Kerim’de geçen ayette, et-Tergîb ve’l-Terhib, hadisinde; “Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.”buyurur.

 Muharrem ayını bu maneviyat içerisinde idrak ediyoruz.

Bu yüzdendir ki, hemen bütün İslâm ülkelerinde 10 Muharrem’de çeşitli tahılların bir araya getirilerek yapıldığı aşure tatlısı yapılır, bu tarihî olayların hatırlanması manasında sevinçli ve neşeli günler yaşanır, eş dosta aşure yedirme âdeti devam eder.

Rahmeti ve bereketi bol olan böylesine güzel bir ayı yaşamanın sevinci ve mutluluğu ile tüm halkımızın ve İslam âleminin Hicri Yılbaşı olan, mübarek Muharrem ayını kutlar, hayırlara vesile olmasını yüce rabbimden dilerim.”