Haziran ayının ilk haftası ilk toplantısını yapmak üzere toplanan Belen Belediyesi Çocuk Meclisi, Haziran ayı ilk meclis toplantısını yaparak meclis komisyonlarında görev alacak öğrencileri belirledi.

Belediye Konferans Salonunda gerçekleştirilen Çocuk Meclisi toplantısına; Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belediye Meclis üyeleri, idare müdürleri, izledi. Belen Belediyesi Çocuk Meclis toplantısında açılış konuşması yapan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belen Belediyesi Çocuk Meclisi’ne başarılar diledi.

Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, konuşmasının devamında Kıymetli okul müdürlerimiz, sevgili çocuklarımız, bölgemizde ilk defa kuracağımız Belen Belediyesi Çocuk Meclisi, faaliyetlerine bu toplantı ile başlamış bulunuyoruz. Sevgili çocuklar, sizlerde büyük bir ışık, görüyorum. Bu ışık Belen Belediyemizin Çocuk Meclisi’nden ilçemize yansıyacaktır. Meclisten çıkacak her önerinin olabilirlik çerçevesinde Belediyemiz Meclisimizde değerlendirilecek. İlgili müdürlerimiz Belen Belediyesi Çocuk Meclisi’nden çıkacak kararları dikkate alacak ve yaşama geçirecektir. Sizden gelen talepler, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk sınırlarında ise gelen talepleri “Belen Belediyesi Çocuk Meclisi’nin aldığı kararlardır” diyerek Büyükşehir Belediyesi’ne sunacağız” dedi.

Hatay’da Çocuk Meclisi ile ilgili çalışmayı yaparak hayata geçiren Belen Belediyesi, bu girişimiyle Hatay’da bir ilki de yaşama geçirmiş oldu. Belen Belediyesi Çocuk Meclisi, gündemindeki 11 maddeyi görüşerek karara bağladı.  Çocuk Meclisi, gündemindeki maddeleri görüşerek meclis başkanlığı, meclis başkan vekilliği, üyeler ve kâtiplik görevini üslenecek öğrenciler belirlendi.

Belen İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Orta Okulu öğrencilerinden Ayşegül Kurnaz Belen Belediyesi Çocuk Meclisi Başkanlığı’na seçildi.

Başkan Vekilliğini; Kanuni ise Kanuni Sultan Süleyman Orta Okulu öğrencilerinden Burak Çelik ve Şevket Çalışkan Orta Okulu öğrencilerinden Kerem Tümurtaş, Kâtip Üyeliğini; Atatürk Orta Okulu’ndan Ömer Burak Durdu, Kıcı Orta Okulu’ndan ise Şule Ateş üslendi.

Belen Belediyesi Çocuk Meclisi bünyesinde; “Eğitim-Kültür-Sanat Komisyonu”, “Çevre-Sağlık-Spor Komisyonu”, “Çocuk Hakları ve Yardımlaşma Komisyonu” olmak üzere üç komisyon belirlendi.