Belen Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2. Geleneksel Satranç Turnuvası yapıldı. Belen İlçe sınırlarında eğitim gören çocukları kapsayan satranç turnuvası dört ayrı grupta; 145 öğrenci yarıştı. Kategoriler 14-15 yaş, 12 yaş, 10 ve 8 yaşları kapsadı. Turnuvanın ödül törenine Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Başkan yardımcıları meclis üyeleri Belen İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan, Belen idare amirleri, öğretmen ve öğrenciler hazır bulundu.
Kanuni Sultan Süleyman Kervansarayda düzenlenen turnuvanın açılış konuşmasını yapan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, “Kadınlarımıza, çocuklarımıza, gençlerimize yönelik birçok etkinlikler düzenliyoruz. İlkini, geçen yıl gerçekleştirdiğimiz satranç turnuvasının bu yıl ikincisini düzenledik. Önümüzdeki süreçte de siz çocuklarımıza yönelik birçok etkinlikler düzenleyeceğiz. Yazın; Yüzme, güreş, voleybol, futbol ve benzeri etkinliklerin yanı sıra sizlere yönelik kültür faaliyetlerimiz de Belediyemiz bünyesinde düzenlenecektir” diyerek öğrencilere müjde verdi.
“Timur’un Satranç Oynadığını Biliyor musunuz?”
Satranç sporunun tarihi bir spor olduğunu anımsatan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, “Tarihi 4000 yıl önsesine dayanan satranç sporu, bizim tarihimizde de önemli bir yere sahiptir. Tarihimizden bir örnek vereyim. Timur en iyi satranç oyuncusu imiş. Bundan haberiniz var mı?” . Diye sordu ve satrancın insan beynini en iyi şekilde geliştirdiğini ifade etti.
İki gün süren Belen Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2. Geleneksel Satranç Turnuvasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
14– 15 Yaş Kategorisinde:
1. Ramazan Hamamcı (Çok Proğramlı Lise), 2. Doğukan Barut (Çok Programlı Lise), 3. Recep Samet Şimşek (Şevket Çalışkan Ortaokulu)
12 Yaş Kategorisinde:
1. Ahmet Selim Çakır (Bahçeşehir Koleji) 2 . Cuma Erdem Eğe (Atatürk Ortaokulu), 3. Burak Yüzer (Şevket Çalışkan Ortaokulu)
10 Yaş Kategorisinde:
1. Zeynep Güler Aksu (Atatürk Ortaokulu), 2. Hasan Ali Uzunçay (Bahçeşehir Koleji), 3. Özgür Hanifi Hançer (Atatürk İlkokulu)
8 Yaş Kategorisinde:
1. Bilal Kutlu (Şevket Çalışkan İlkokulu), 2. Hasan Dinç (Şevket Çalışkan İlkokulu), 3. Hüseyin Doğan (70. Yıl İskân İlkokulu)