Belen Belediyesi “1. Belen Yayla Şenliği’ne” Hazırlanıyor.
İlimizin yayla kenti olarak anılan Belen ilçesi, 29-30 Ağustos Tarihlerinde Yapılacak olan “1. Belen Yayla Şenlikleri” ile adından söz ettirecek.
Belen Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenecek olan 1. Belen Yayla Şenliği, 29 Ağustos perşembe günü saat 15:00’de Belen Kanuni Sultan Süleyman Kervansaray’ında 1. Belen Gastronomi Yemek Yarışmasıyla başlayarak devamında, çocuk parkı açılışı, akşam ise Atatürk Parkında çocuklar için eğlenceler, mehteran gösterisi, halk ozanlarından şiir dinletisi, şiir ve incir yarışması, 30 Ağustos Cuma günü ise Halilbey mahallesinde bulunan Aytemiz Kır Düğün Salonunda Aba Güreşleri, akşam belen pazar yerinde çocuklar için çeşitli eğlenceli etkinliklerin yanı sıra halk ozanlarının konseri ve final programında ise Şarkıcı Ahmet Şafak konseriyle sonlanacak.
Belen Belediye Başkanım İbrahim Gül tarafından yapılan açıklamada, ” 1. Belen Yayla Şenliği ile belenimiz çok güzel bir organizasyona ev sahipliği yapacak. Amanosların yayla kenti Belen’imizin tanıtımı anlamında çok önemli bir fırsat olacağına inanıyorum, çünkü tanıtımını yapamayan ilçeler asla gelişemezler. Şenliklerin bir diğer güzel yanı ise birlik ve beraberliğimizin pekiştiği günler olması.
Belen Gastronomi Yemek Yarışmasıyla yöresel lezzetlerimizin tanıtımını, çok eski çağlardan bu yana ata sporumuz olan ve tarihi, kültürü ve kurallarıyla çok özgün bir yapıya sahip olan aba güreşimizle yayla kenti olan ilçemizde tarihimizi yaşatmayı, ünü ülke sınırları içerisinde nam salan incir meyvemizin tanıtımını yapmayı planladığımız festivalimizde yöresel halk ozanlarımız ve sanatçı Ahmet Şafak konseriyle sonlanacak olan şenliklerimize, tüm halkımızı davet ediyorum. Dedi.