Mehmet Akif Ersoy’u minnetle yâd ediyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Ulusal Marşı olan İstiklal Marşı’nın mimarının Mehmet Akif Ersoy olduğunu anımsatan Başkan Vurucu mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Türkiye’nin ileri gelenlerinden olan vatan şairimiz, bayrağına ve insan olmanın sorumluluğuna yakışır şekilde ömür süren Mehmet Akif Ersoy’un yaptığı eserler tüm dünyaya nam salmış ve onu bu vatani mücadelede manevi lider yapmıştır. 12 Mart 1921’de İstiklal Marşı’nın kabulü ile marşımızı her seslendirdiğimiz de bir kez daha gururlanarak okuyoruz ve okumaya da devam edeceğiz. İstiklal Marşı milletimizin ortak duygu ve sevgisi, haysiyet belgesidir.

Mehmet Akif Ersoy’un eserlerinde bağımsızlığın, milli mücadelenin, kararlılığın ve vatan sevgisinin ön planda olması hepimizin milli duygularımızın daha da güçlenmesine sebep olmuştur. İstiklal Marşı gibi bir metni yazan şairimiz, biliyorum ki Allah’ın büyük lütfuna mazhar olmuştur. Öyle ki yıllar geçsede hala her okuyuşta ilk kez duyuyormuşuz gibi tüylerimiz diken diken eden İstiklal Marşımız, şüphesiz ki en büyük milli servetlerimizden biridir. Vatanımız için canını ortaya koyan kahramanlarımıza ve büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un aramızdan ayrılışının 82. yıl dönümü dolayısıyla minnetle yâd ediyor ve rahmetle anıyorum.