Belen Belediyesi tarafından açılışı gerçekleştiren Azerbaycan Caddesi ve Dağlık-Karabağ Parkı, Azeri Milletvekili Ganire PAŞAYEVA ‘nın katılımıyla gerçekleşti. Belen’in Fatih mahallesinde açılışı yapılan Azerbaycan Caddesi ve Dağlık-Karabağ Parkının açılış töreni büyük ilgi gördü.
Belen Belediye Başkanı Adnan VURUCU, Azerbaycan Milletvekili Ganire PAŞAYEVA, 22. Dönem Hatay Milletvekili Mehmet SOYDAN, AK Parti Belen İlçe Teşkilat Başkanı Abdullah ÖNDER, AK Parti Belen Kadın Kolları Başkanı Meltem Çelik ve Belediye Başkanı Adnan VURUCU’nun eşi Yüksel VURUCU ile Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, çeşitli dernek üyeleri ile çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. Her iki ülkenin milli marşlarının okunması ve Kur’an tilaveti ile başlanan açılış töreni Başkan VURUCU ve Azeri milletvekilinin konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Başkan Adnan VURUCU konuşmasında şu ifadelere yer verdi.
Başkan VURUCU; “Belen’e kazandırmaktan büyük onur ve gurur duyduğumuz, kandaş ülkemiz Azerbaycan’ın dirençli bölgesi Dağlık- Karabağ’ın adını verdiğimiz parkımızın ve Azerbaycan caddemizin açılışına hepiniz hoş geldiniz.
Dağlık-Karabağ bölgesi Azerbaycan için her zaman önemini koruyan bir bölge olmuştur.Hala tam anlamıyla çözüme kavuşmamış bu hassas konuda, kardeş ülkemizin tarihinde yüzlerce insanın ölümüne sebep olan ve böylesine derin bir yara açmış elim olaylardan büyük üzüntü duyarken, yıllar önce Hatay’ın Anavatana katılması için  savaş vermiş aziz milletimiz gibi Dağlık-Karabağ için savaş vermiş ve veriyor olan Azerbaycan’ın da haklı davasında sonuna kadar yanlarında olduğumuzu bilmelerini isterim. Aynı zamanda Bakü’nün Ermeni ve Bolşevik çetelerinin elinden kurtuluşunun 100. Yılında kahraman komutan Nuri Paşa’yı ve onunla birlikte yüzlerce insan için savaşıp mücadele eden Kahraman İslam ordusunun cesur şehitlerini minnetle anıyor ve Rabbimden rahmet diliyorum.
Bugün burada toplanmamıza vesile olan Dağlık-Karabağ Parkı ve Azerbaycan Caddesinin açılış töreninde Türk ve Azerbaycan kardeşliğinin bir kez daha pekişmiş olmasını temenni eder, Azeri kardeşlerimizin her zaman yanında olduğumuzu ve onlarında desteğini ülke olarak hep arkamızda hissettiğimizi belirtmek isterim. Aynı zamanda Belen’imizin yeni gözdesi olacak olan, çevre sakinlerinin uğrak noktası olmasını umduğumuz parkımızın yapımında büyük emek ve özveri gösteren tüm personel arkadaşlarıma teşekkür eder, hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim diyerek, dünyaca ünlü Azerbaycan Türkü Bahtiyar Vahapzade’nin Azerbaycan Türkiye Şiirini okuyarak”, katılımcılara teşekkürlerini iletti.