1. Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu Ahilik Haftası nedeniyle yayınladığı mesajda; Ahilik kültürünün birlik, beraberlik, dürüstlük ve dayanışma temelinde şekillendiğini belirten Başkan Vurucu, “Öncelikle toplumun en temel taşı olan ve bireylerin huzurunu korumaya yönelik geliştirilmiş Ahilik kültürünün, yüzyıllar önce milletimiz tarafından yaygınlaştırılmış ve günümüze kadar gelmiş olduğunu belirtmek isterim. Geçmişten günümüze değerlerimizin özünü oluşturan Ahilik kültüründe esas alınan birlik ve beraberlik içinde saygılı, tüketicilerin haklarını gözeten, vicdanlı, kendi menfaatini öne sürmeden çalışan insanlarımız olması gerektiği vurgulanmaktadır.

Ahilik kültüründe ben demekten çok biz demek önemlidir. Esnaflarımızın sadece kendi çıkarları değil hem diğer esnafları hem de malın alıcısı olan tüketicileri düşünmeleri gerektiği öğütlenmiştir. Bu doğrultuda da en önemli tartı insanın kendi vicdanıdır. Güzel ahlak temelli Ahilik ocağında zamanında esnaflarımız en temelden yetiştirilmiş, meslek edindirme kurumu olmasına rağmen manevi olarak terbiye etmeyi esas almışlardır. Esnafların piri Ahi Evran Veli’nin “Eşyaya teslim olmayan ahlak” sözünden de Ahilik teşkilatında en önemli konunun güzel ahlak olduğunu anlayabiliriz. Şeklinde konuştu.

Günümüz esnaflarının da Ahi Evran’ın izinden gitmesi gerektiğini belirten Başkan Vurucu, ekonomimiz üzerinden oynanmak istenen hain oyunlara asla boyun eğmeden her zaman dürüst, vicdanlı ve güvenilir çalışmayı ödev bilmeli ve ülkemizi dört bir yandan kıskaç altına almaya çalışanlara fırsat vermemeliyiz. Bizi bir arada tutacak olansa ancak kültürümüzün miraslarıdır. Bu anlamda esnaf kardeşlerimizin Ahilik ve Esnaf Bayramını kutlar, onlara hayırlı kazançlar getirmesini ve bereketin eksik olmamasını dilerim. Dedi.