Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu;
Kulaktan Duyma İftiralarla, İnsanları Karalamayın…
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu Basın Mensuplarıyla Belen ilçesine yeni kazandırılan, Şehitler Abidesi Sosyal Tesisinde bir araya gelerek, gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.
Başkan Vurucu, İssume Konutlarının Karşısındaki 666 numaralı parselin satışıyla ilgili gerçeği yansıtmayan haberler, Belen Belediyesi Yaşam Kompleksinin son gelişmeleri ve Belen İlçesine kazandırılan ve proje aşamasında olan yatırımlarla ilgili basın mensuplarını bilgilendirdi.
Açıklamasının devamında; Asfalt Çalışmaları, Çocuk Meclisi, Araç Filosu, Halka Hizmet Merkezi, İlçeye kazandırılan Halı Sahalar, Anne ve Adaylarına Yönelik Konferanslar, Belen Belediyesi Hoş Geldin Bebek Projesi, Personel Eğitimleri, TOKİ, B Tipi Mesire Alanı, Kapalı Köy Pazarı, Temizlik İşleri, Sosyal ve Kültürel Projeler, Fen İşlerinin yaptığı çalışmalar, Güzelyayla Aile Çay Bahçesi, Kent Meydanı, Belen Kuş Gözlem Temalı Tabiat Parkı, Üst Geçitler, Hazine Arazileri Üzerinde Bulunan Evler, Seyir Terası, Belen Devlet Hastanesi, Abide Parkı Sosyal Tesisi, Belen Şehitler Abidesi Anıtı hakkında bilgi vererek basın mensuplarını bilgilendirdi.
Başkan Vurucu yaptığı açıklamada devamında şu ifadelere yer verdi. Sayın Başkanım değerli basın mensubu arkadaşlarım, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum, hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Uzun bir aradan sonra gecikmeli de olsa sizlerle bir arada olmaktan gurur ve memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Huzurlarınızda her zaman söylediğim bir konu var basın bizim her zaman aynamız ve vatandaşlarımızla aramızda kurduğumuz bağın, en önemli unsuru.
Basın mensuplarının ve vatandaşlarımızın yapacağınız yorumlara saygı duyuyorum. İftira ve hakaret içermeyen tüm yorumların, başımızın üzerinde yeri var diyerek sözlerime başlamak istiyorum. İki aydır Afrin’de süren operasyonlarda vatan savunmasında Şehit olan bütün Kahramanlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Rabbim onların şefaatine bizleri nayil eylesin. Gazi ve tedavisi süren askerlerimize de Rabbim acil şifalar versin.
Çok önemli iki konuya değinmek istiyorum. Defalarca sosyal medyada malzeme konusu oldu. Basın mensubu arkadaşlarımı hiçbir zaman bu yazıyı neden yazıyorsun diye talebim olmadı, bundan sonrada olmayacaktır diyerek, lütfen kulaktan dolma bilgilerle insanlara iftirada bulunmasınlar. İssume’nin karşısında yer alan 666 numaralı parselin satışının, belen Belediyesi tarafından yapıldığı iddia edildi. Ancak bu durum kesinlikle doğru değildir. Pek tabi Bizlerde Belediye olarak satışını yapmak istiyorduk, zira satış sonucu borçlarımızın bir kısmını ödeyebilecektir. Oysa ki 666 numaralı arsa, Adalet Bakanlığına bağı İcra Müdürlüğü tarafından satılmıştır. Çünkü borç yükü sebebiyle idaremiz aleyhine başlatılan icra takipleri neticesinde araziye çok sayıda haciz konulmuştur. Hacizlerden önce de idaremizce satışının gerçekleştirilmesi için işlemlere başlanmış ancak hacizler sebebiyle satış mümkün olmamıştır.
Sosyal medyada 1,5 milyon gibi rakamlar dolaşıyor, aslı 860 bin TL’ye satışa çıkarıldı. 30 Mart 2014 Seçiminden 16 gün önce parsel numarası olmayan bir arazinin hukuka aykırı satışını tespit ederek Belen Kaymakamlığımız ihaleyi iptal etti. Parsel numarasını da iyi niyet çerçevesinde biz verdik, satışı yapılarak Belediyemizde alacağı olan işçi ve çalışanların yanı sıra esnafa olan borçlarımızın ödemelerini yapmak için tüm prosedürleri tamamladık. Tuhaftır ki, Seçimlerden önce yapılan ihaleleri alan arkadaş daha önce Belen Belediyesine parke döşeme hizmeti vermiş ;26 + KDV, 28+KDV’ye parke taşı döşemiş, Kaymakamlığın iptal ettiği ihaleyi işte bu arkadaş almış idi. Düşünün bizler Belen Belediyesi olarak yaptığımız parke çalışmasını 13 ya da 14 TL ye mal ediyoruz. Buradan şunu söylemek istiyorum, İcra yoluyla satılan bir araziye Belediye olarak dur diyebilir miyiz. Bugüne kadar yapılan kıymet takdirlerine yönelik adli mercilerce çok sayıda dava açılmış, hatta haciz koyan dosyaların alacaklıları ile sulh olunmaya dahi çalışılmıştır. Buradan sormak istiyorum bunu yazan arkadaşlara, hangi bilgiye dayanarak böylesine suçlayıcı ifadelerle Belediyemizi suçluyorsunuz. İcra yolu ile mahkemenin belirlemiş olduğu muammer bedelin yüzde 40’ından az bir fazla rakama 405 bin TLye satışı yapılmıştır. Hatta satışa itirazlar olmuş, nihayetinde yasal olarak süreç tamamlanmıştır.
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu olarak 100 TL yolsuzluğumu bulursanız istifamı yarına bırakmam. Bu kadarda iddialıyım. Ben 25 kuruşun hesabını yapan bir Belediye Başkanıyım. Gecemiz yok, gündüzümüz yok. Belediyemizin ocak ayındaki geliri kesintiler çıktıktan sonra 282 bin, sadece personel maaşım 485 bin TL, daha önceki dönemden ise gelen para 775 bin TL’ idi. Personel maaşlarını ödeyebilmek ve hizmet yapabilmek için gelirlerimizi toparlamak adına ilgili müdürlüklerimiz arı gibi çalışıyor, maaşlar ödenebiliyor ve hizmetler yapılabiliyor. Şimdi size sormak istiyorum, yolsuzluk yapan bir başkan bu maaşları ödeyebilir mi? Ya da diğer Belediyecilik hizmetlerini nasıl yapabilir? Damlasa da, aksa da belediyemize akıyor artık. Varsa bu şartlarda daha iyi yöneteceğini iddia biri, ben bu koltuğu yarın bırakmaya razıyım.
Bir ikinci önemli konu da Belen Belediyesi Yaşam Kompleksi, göreve geldiğimizde hukuk dışı yapılan ödemeleri ki bu ödemeler bir milyondan fazla. Üstelik parçalara bölünerek ihale olmaksızın doğrudan temin yöntemi ile ödemeler yapılmış. Bir milyona yakın bir bedelin yüzme havuzu için harcanabildiğini düşünmek afaki olur. Bu durumların tespiti ile İçişleri Bakanlığından müfettiş talep etmek zorunluluğu doğdu.
Müfettişin raporları doğrultusunda; soruşturma başlatıldı. Ve idari işlemler tesis edildi. İdari işlemlere yönelik yüklenici kişi tarafından idare mahkemesinde davalar açıldı, yürütmenin durdurulması talepleri dahi reddedildi. Haliyle idarede süreklilik esastır, ve biz tesisimizi hukuka uygun bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine açtık. Bu sürede ihalenin iptaline yönelik meclis kararı Sayın Mahkemece reddedildi. İhale “ Açık Halı saha yapımı ihalesidir.” Halı sahanın teslimini gerçekleştirmek üzere gereğini yaptık. Ancak sözleşmeye bağlı olan diğer bölümleri yasalar ve tarafların imzalamış olduğu sözleşmedeki cezai şart kapsamında feshettik. Mevcutta yüklenici tarafından kapalı olarak yapılan ve ruhsatsız olan halı sahanın projesine uygun hale getirilmesini tebliğ ettik, ancak yüklenici herhangi bir başvuru yapmadığı gibi idaremiz aleyhine asılsız ve mesnetsiz iddialar da bulunmaktadır.
Kamu zararı davamız ile soruşturmamız halen devam etmektedir. Artık tesisin tamamının işletmesi Belen Belediyesindedir.
Asfalt konusunda da 4 mahallemizin tüm sokaklarını asfaltladık çünkü altyapısı tamamlandı. Kalan 4 mahallemizin de asfalt çalışması HATSU tarafından yapılan altyapı çalışmalarının tamamlanmamasından dolayı yapamadık. 3 yılda 4 mahalleyi anca bitirdiler. Vatandaşlarımıza buradan seslenmek istiyorum. Yetki ve sorumluluğumuzda olmayan, cadde ve sokaklarda Belen Belediyesi olarak çalışma yapmak suç teşkil etmezmi. Biz belen belediyesi olarak bu sorumluluğun altına giremeyiz. 3 yıl gibi uzun bir sürede işini tamamlayamayan HATSU’nun suçunu Belediyemize yüklemek gerçekten vicdana sığmamaktadır. Bizler Belen Belediyesi olarak elimizden gelen hizmetin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızla da iç içe olduğumuzdan ilçe belediyesinden hizmet bekleniyor. Buradan Büyükşehir Belediyesine seslenmek istiyorum. Lütfen yetki ve sorumluluğunuzda olan iş ve işlemlerde biraz elinizi çabuk tutun ve biran önce kangren haline gelen altyapı sorununu çözün. İfadelerini kullandı.