Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu; Milli Şairimizin Dediği Gibi…

“Allah Bu Millete, Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırtmasın”

Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belen Kaymakamlığı tarafından Bahçeşehir Kolejinde düzenlenen, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programına katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program; günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar ile devam etti.

Sinevizyon gösterisi, Şehitlik adlı tiyatro oyununun sahnelenmesi, şiir, oratoryo ve koronun sahne almasının ardından, şiir okuma yarışmasında dereceye giren Anaokulu, İlk Okul, Orta Okul ve Lise, Resim Yarışmasında dereceye giren Orta Okul ve Lise öğrencilere Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, İlçe Jandarma Komutanı J. YZB. Salih Aygün tarafından verilen ödüllerin ardından, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı sona erdi.

İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 96. yıldönümünü kutlamanın onurunu yaşadıklarını belirten Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, İstiklal Marşı’nın anlam yüklü olduğunu belirterek, Kurtuluş Savaşında milletimizin verdiği mücadelenin dünyada eşi benzeri olmadığını ifade etti.

Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı değerlendirmede “İstiklal Marşı, Milli Mücadele Ruhunu, Türk Milletinin dış mihraklara karşı dim dik ve kararlı duruşunun simgesidir. İstiklâl Marşımızın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Savaşı’nda milletimizin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu tüm gerçekliği ile ortaya koymuştur. Türk edebiyatında da önemli yeri olan İstiklâl Marşımızın ve yazarımızın Milletimizin en yüce duygularını en anlamlı sözcüklerle ifade edildiğini hepimiz biliyoruz. Şairimiz Mehmet Akif, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın” derken milletimizin ne zor şartlarda düşmanı yurdumuzdan kovduğunun açık bir şekilde ifade edilmesidir. İstiklal Marşımız, milletimizin birliği, dirliği ve Milli Mücadelemizin simgesi olmaya ilelebet devam edecektir. T.B.M.M.’de kabulünün 96.yıldönümünü kutladığımız bu anlamlı günde Milli Mücadelenin lideri Mustafa Kemal başta olmak üzere, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u  ve bütün milli mücadele kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi.