Belen Belediyesi’nin Yeşilay Haftası dolayısıyla düzenlediği konferansın açılışında gençlere yaptığı konuşmada haftanın önemine işaret eden Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, gençlerin daha bilinçli, donanımlı ve sağlıklı olmalarını, istediklerini belirtti.

Başkan Vurucu, konuşmasının devamında da Hepimiz biliyoruz ki alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla bağımlılık yaratır. Bu maddelere bağımlı olan insanlar, zamanla sağlıklarını, dostlarını hatta ailelerini kaybedebilirler. Atatürk’ün de söylediği gibi; “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bu nedenle Devletimiz, kurumlarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, aile ve birey dayanışması ile elbirliğiyle vatandaşlarımızı, bu illetten uzak tutmanın çabasını göstermeliyiz. Bu anlamda herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. dedi.

Belen İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan, Yeşilay Derneği’nin tarihçesini kısaca anlatarak, derneği eski adının “Hilali Ahdar” olduğunu kelime anlamının ise “Yeşilay” olduğunu,  Yeşilay Haftasının her yıl, 1 – 7 Mart arası ülkemizde olarak kutlandığını belirtti.

Dr. Seda Çıra, bağımlılık yapan maddeler,  bu maddeleri kullananlarda bedensel, ruhsal ve çevresel kayıpları anlattı.

Sigara ve alkolün, insan ve toplum sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Dr. Çıra,
sigaradan en çok akciğerlerin etkilendiğini belirterek “Sigara, kan dolaşımını olumsuz etkiler, kalp krizi riskini artırır. Kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır. Çeşitli organların kansere yakalanma riskini arttırır” diye konuştu.  Gençlerin sigara içilen ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaları gerektiğini belirten D. Seda Çıra, alkolün de zararlarını anlatarak “Alkol, zihinsel etkinlikleri olumsuz etkiler, bilinç kaybına neden olur. Vücut hareketlerinin kontrolünü ve algılamayı engeller. Karaciğer, beyin ve sinirler alkolden en faza zarar görür. Sigara ve alkol içilen ortamlardan uzak durulmalıdır. Çeşitli spor etkinliklerine katılmak, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları önlemede etkili olabilir.” Dedi.