DSC_1057Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu Ahilik Haftası nedeniyle ilçede esnaflık yapan vatandaşlarla bir araya gelerek Ahilik Haftasını kutladı.

Esnafın taleplerini ve beklentilerini Ahilik Haftası’nda dinleyen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, esnafın rahat ve huzurlu bir ortamda çalışmasına yönelik, başta Belediye Zabıta ekipleri ve ilgili birimler olmak üzere, esnafın halka hizmeti rahat bir biçimde yapabilmeleri için, Belediyenin imkânlarını kanunlar ve mevzuatlar çerçevesinde yerine getireceğini ifade etti.

Başkan Vurucu Ahiliğin çok önemi bir meslek olduğunu “Ahilerin olgun, ahlaklı, merhametli, iyi­liksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir kişilerdir”. Dedi.

Esnaf kökenli olduğunu dile getiren Başkan Vurucu; Esnaflık gerçekten çok zor bir meslek, bayram tatili olmayan pazar tatili olmayan gecesi gündüzü olmayan bir meslek ama ülke ekonomisine yaptığı katkı gerçekten çok büyük. İstihdamı gerçekten sırtlayan, kutsal bir meslek.

Ahi olan kişinin üç şeyi hep açık,

1- Ahinin eli açık olacak: Yoksullara, düşkünlere yardım etmek için.
2- Kapısı açık olacak: Konuk olmak ya da ondan bir şey istemeye ge­lenler için.
3- Sofrası açık olacak: Yoksullara, düşkünlere, konuklara yemek ye­dirmek, açları doyurmak için.

Ahi olan kişinin kapalı olacaklar da:

1- Gözü bağlı olmalı: Kimsenin ayıbını görmemek, kimseye kötü gözle bakmamak için.
2- Beli bağlı olmalı: Kimsenin ırzına, namusuna, haysiyet ve onuruna kötülük etmemek için.
3- Dili bağlı olmalı: Kimseye kötü söylememek, kimse hakkında iftira etmemek, münafıklık, koğuculuk yapmamak için.

Ahilerin ahlak dışı saydığı, ahiyi ahilikten çıkaran şeylerde;

1- İçki İçmek, 2- Zina İşleymek, 3- Münafıklık, dedikodu ve iftira etmek, 4-Gururlanmak, kibirlenmek, 5- Merhametsizlik, 6- Kıskanmak, 7- Kin Bes­lemek 8- Sözünde durmamak, 9- Yalan söylemek, 10- Emanete hıyanet etmek, 11- Kişinin ayıbını örtmemek, bu ayıbı yüzüne vurmak, 12- Cimrilik, eli sıkılık, 13- Adam öldürmek…

İşte bu duygu ve düşüncelerle tüm esnaflarımızın Ahilik Haftasını tekrar kutlar bol ve hayırlı kazançlar dilerim dedi.